sprzedaz-czy-wynajem-mieszkania-2021

Czy sprzedaż mieszkania opłaca się bardziej niż wynajem mieszkania?

 

Jedną z wielu przyczyn wyżu demograficznego jest zwolnienie się na rynku nieruchomości wielu mieszkań po tak zwanym wyżu demograficznym, który wystąpił po wojnie. Mieszkania te otrzymają w głównej mierze ich dzieci – czyli osoby, które obecnie są w wieku średnim. Staną tez przed ważną decyzją – sprzedać otrzymane mieszkanie wykorzystując na przykład skup mieszkań czy wynająć?  

Osoby, które zdecydują się na wynajem zrobią to głównie ze względu na możliwość otrzymywania dodatkowego dochodu. Inni nie znajdą czasu na zajmowanie się domem i zamiast wynajmu będą chcieli mieszkanie sprzedać. Wystawią oni ogłoszenie poszukując chętnego kupca na mieszkanie otrzymane po rodzicach. Niestety muszą się liczyć z tym, że na potencjalnego zainteresowanego mogą poczekać kilkanaście miesięcy a nawet kilka lat. Rozwiązaniem takich problemów zajmują się specjaliści w branży – skup domów, który pomoże w całym procesie.

Wynajmowanie mieszkania i prawda o wynajmie.

Obecnie jedną z najlepszych inwestycji wydaje się właśnie wynajem. Dla wielu osób będzie to świetne rozwiązanie finansowych problemów i stały, regularny przypływ gotówki. Regularne zasilenie domowego budżetu jest w końcu bardzo kuszące. Wynajem wydaje się też o wiele bardziej bezpieczny, niż inne formy inwestowania. Obligacje skarbowe, inwestowanie na giełdzie czy inne inwestycje na rynkach to w końcu duże ryzyko i zależność od wielu czynników. Lokaty z kolei są w obecnych czasach tak nisko oprocentowane, że często nie opłaca się nam zamrażać pieniędzy za tak niewielki zysk.  

Warto przeczytać Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

Niestety rynek nieruchomości nie jest ze stali i również może doświadczyć zmian. Przekonali się o tym właściciele nieruchomości, którzy przez długie miesiące w trakcie pandemii nie mogli znaleźć chętnych na wynajem swoich mieszkań, nawet w największych miastach Polski.  

Niestety również polskie prawo nie jest do końca przychylne osobom utrzymującym się z wynajmu. W przypadku spornych sytuacji często chronią one wynajmującego stawiając właściciela w niekorzystnej sytuacji. Przypadki te regulują przepisy o ochronie praw lokatorów i wyraźnie sprzeciwiają się wypowiedzeniu umowy najmu w kłopotliwych przypadkach. Jeśli więc trafi nam się niepłacący lokator – nie mamy prawa wyrzucić do z mieszkania. Co więcej, to my będziemy mieli problemy prawne jeśli tak zrobimy. Aby zgodnie z prawem pozbyć się kłopotliwego lokatora możemy po trzech miesiącach powodowania przez niego zaległości wysłać specjalne pismo. Żądamy w nim zapłaty za zaległe miesiące i dopiero wtedy możemy wypowiedzieć umowę najmu. Powinniśmy też, według prawa, dać kolejne 30 dni na spłacenie powstałych zaległości.  

Do obowiązków właściciela wynajmowanego mieszkania będzie należeć nieco więcej, niż comiesięczne odbieranie zapłaty za lokal. Swój czas trzeba będzie zainwestować w bycie pod telefonem – zarówno dla mieszkańców jak i spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Mieszkanie co kilka lat będzie też wymagało odpowiednich napraw i odświeżenia. Awarie, które nagle się pojawią będą musiały być poskromione najszybciej jak to możliwe.

Podsumowując, nic dziwnego, że tak wiele osób nie chce wynajmować mieszkania, które otrzymało po rodzicach lub zmarłych krewnych i rozważa sprzedaż mieszkania poprzez szybki skup mieszkań.  

Jeśli nie chcemy wynajmować – sprzedajmy mieszkanie. 

Decydując się na sprzedaż posiadanego mieszkania ze spadku zdarza się, że musimy włożyć dodatkowe fundusze aby mieszkanie odnowić. Aby sprzedaż mieszkanie z odpowiednim zyskiem często potrzebny jest drobny remont, który może zadziałać na naszą korzyść i dodatkowo zwiększyć wartość nieruchomości. Jeśli chcemy skorzystać ze skupu mieszkań nie musimy się przejmować remontem, jednak jeśli chcemy sami spróbować sprzedać nieruchomość będzie nam ciężko znaleźć odpowiedniego kupca.  

Remont, który w zadowalającym stopniu przyniesie zysk ze sprzedawanej nieruchomości powinien zmieścić się w 40 000 zł przy założeniu, że mamy standardowe mieszkanie o wymiarach ok. 50 mkw. Cena na metrze kwadratowym może skoczyć wtedy nawet o 60%!

Może cię zainteresować Czym różni się wycena nieruchomości w naszym serwisie od pozostałych skupów?

Próbując samodzielnie sprzedać na rynku nieruchomość, którą uzyskaliśmy od rodziców, powinniśmy unikać osób nazywanych potocznie flipperami. Osoby te psują rynek nieruchomości nieuczciwymi praktykami skupując mieszkania od osób za o wiele mniejszą cenę niż wartość rynkowa. Bazują oni na braku rozeznania się na rynku nieruchomości przez sprzedających zdobywając dla siebie ogromną prowizję ze sprzedaży. Największym łupem są dla nich właśnie mieszkania do remontu takie jak nieruchomości po zmarłych krewnych.  

Opcja skupu mieszkań najlepszą dla nieruchomości po rodzicach? 

Chcąc pozbyć się mieszkania w szybki sposób szukamy najlepszego rozwiązania, które będzie dla nas najwygodniejsze. Taki właśnie jest skup domów, który w szybkim czasie i bez zbędnych formalności odkupi od nas mieszkanie pozostawione po rodzicach czy krewnych. Przedsiębiorstwa zajmujące się skupem mieszkań to firmy działające na rynku często wiele lat i mająca ogromne doświadczenie w skupie i sprzedaży rożnych rodzajów nieruchomości.

Jeśli więc nie mamy funduszy na kosztowny remont lub nie chcemy marnować czasu na samodzielne poszukiwanie zainteresowanego kupca warto rozważyć opcję skupu. Bez pośredników i telefonicznie jesteśmy w stanie załatwić wszelkie formalności i zaoszczędzić wiele nerwów i cennego czasu. Nie musimy przejmować się kwestiami prawnymi ponieważ firma odpowiednio przygotuje z nami wszelkie kwestie prawne i dopyta o wszystkie istotne dla sprzedaży kwestie. 

Skupy nieruchomości to zyskująca w ostatnich latach dużą popularność opcja szybkiej i bezproblemowej sprzedaży niepotrzebnego lokum. Firmy te wielką popularność zdobyły sobie poprzez nie tyle przejrzystość działania oraz brak pośredników jak również przez wzgląd na możliwość odkupienia nieruchomości, domu czy działki z każdego miejsca w Polsce. Jest idealną opcją dla osób, którym zależy na czasie lub nie są ekspertami w dziedzinach prawa nieruchomości a chcieliby w szybki sposób sprzedać swoją nieruchomość. 

2 komentarze
  • Marcja732
    Dodano o 11:56h, 30 stycznia Odpowiedz

    uważam że przy wynajmie zyski są długoterminowe, wymaga to sporej cierpliwości.

  • Krystian765
    Dodano o 12:01h, 30 stycznia Odpowiedz

    Co jeśli nieruchomość jest mocno zadłużona? czy jej sprzedaż jest możliwa?

Post A Comment

Call Now Button