sprzedaz-mieszkania-co-dalej-2021

Sprzedaż mieszkania – co dalej? 2021

Kiedy zakończymy proces sprzedaży naszej nieruchomości często pojawia się kolejne pytanie o sprzedaż mieszkania – co dalej? Po ostatecznym znalezieniu chętnej osoby mogą pojawić się wątpliwości i wszelkiej maści pytania, na które postaramy się odpowiedzieć. Jeśli więc sprzedałeś mieszkanie samodzielnie lub wykorzystałeś do tego profesjonalistów zajmujących się szybkim skupem nieruchomości za gotówkę warto dopilnować wszystkich formalności i zamknąć całą sprzedaż.  

Na to uważajmy przy sprzedaży mieszkania.

Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy się zainteresować są oczywiście kwestie prawne, o których warto doczytać przed dalszymi działaniami. Jeśli więc chcemy sami zająć się sprzedaniem naszego mieszkania lub domu zajrzyjmy na tematyczne fora biznesowe oraz w tematyce nieruchomości aby doedukować się w temacie i być bardziej zorientowanym. Musimy także dobrze przyjrzeć się potencjalnemu zainteresowanemu ponieważ wiele zależy od niego i jego sytuacji prawnej. Czemu to takie istotne? Wyobraźmy sobie sytuację, w której zainteresowana osoba dopiero stara się o uzyskanie zdolności kredytowej i jest w trakcie kompletowania dokumentacji o kredyt hipoteczny. I owszem, sprzedamy takie mieszkanie – ale co dalej? Jak długo będziemy czekać na sfinalizowanie takiej transakcji? Co jeśli trafimy na oszusta? Nieuczciwi kupcy często wykorzystują niedoświadczonych sprzedawców, którzy bezpośrednio próbują sprzedać swoją nieruchomość bez większej znajomości rynku i dają się nabrać na podejrzane oferty przysparzając sobie późniejszych problemów. Jeśli chcemy uniknąć takich sytuacji możemy oddać opiekę nad sprzedażą nieruchomości profesjonalnej firmie, która od lat zajmuje się szybkim skupem mieszkań i w krótkim czasie znajdzie zainteresowanego kupca. Takie instytucje to w końcu pewność, że szybko otrzymamy gotówkę i cały proces zawrze się w maksymalnie kilku miesiącach wraz z pełną dokumentacją.  

Warto przeczytać  Czym różni się wycena nieruchomości w naszym serwisie od pozostałych skupów?

Formalności, które będą Ci potrzebne po sprzedaży nieruchomości.

Ilość formalności, które na nas czekają zależeć będzie od takich czynników jak status prawny posiadanej nieruchomości oraz na jakiej drodze ją zdobyliśmy. Po sprzedaży musimy pamiętać, przede wszystkim, o podatku należnemu fiskusowi tj. podatku od sprzedaży nieruchomości. Wynosi on 19% od naszego dochodu to jest różnicy pomiędzy pomiędzy całkowitym przychodem a kosztami jakie ponieśliśmy, takimi jak notariusz czy księgowi.

Czy zawsze musimy płacić ten podatek? Okazuje się, że w pewnym przypadku możemy uniknąć tego obciążenia. W przypadku, w którym uda nam się sprzedać naszą nieruchomość automatycznie bowiem powinniśmy taki podatek zapłacić. Sprzedaliśmy więc mieszkanie ale co dalej? W czasie trzech lat musimy wtedy przeznaczyć to co zarobiliśmy na inne „cele mieszkaniowe” – niezależnie czy będzie to mieszkanie dla nas czy do dalszych inwestycji jak wynajem. Aby więc mieć pewność, że zdążymy w okresie trzech lat możemy powierzyć sprzedaż firmie i zainteresować się szybkim skupem nieruchomości za gotówkę. Otrzymujemy wtedy pewność szybkiej transakcji, dokładnie sporządzonej dokumentacji oraz dużo czasu na poprawne rozliczenie się z fiskusem. Kiedy uda nam się znaleźć kupca wypełniamy deklarację PIT-39, która upoważnia nas do zwolnienia z podatku. 

Co ważne, warto dopilnować złożenia powyższej deklaracji – w przeciwnym przypadku urząd skarbowy może wystosować do nas zapytanie a nawet ukarać nas grzywną, ponieważ nie będzie poinformowany o naszej sytuacji.

Może cię zainteresować Jak działają firmy oferujące skup nieruchomości za gotówkę?

Co musimy przygotować po sprzedaży mieszkania – dokumenty? 

Zanim zdecydujemy się na przekazanie kluczy nowemu właścicielowi dobrze jest przygotować specjalny dokument, który zabezpieczy nas przez niechcianymi roszczeniami i nieścisłościami. Jest to tak zwany, protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera w sobie szczegółowe informacje odnośnie przekazywanego lokalu, mieszkania, nieruchomości czy działki. 

Korzystając ze skupu mieszkań za gotówkę mamy możliwość w łatwy i przyjemny sposób znaleźć zainteresowaną kupnem osobę w krótkim czasie. Są to firmy godne zaufania, na których możemy polegać i być spokojni o wszelkie formalności jak wpisy do ksiąg wieczystych czy sprawy u notariusza. W międzyczasie my możemy skoncentrować się na przygotowaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Co powinno się w nim znaleźć? Między innymi: 

– dokładną datę i miejscowość zawartej umowy i przekazania kluczy,

– jakie klucze zostają przekazane – od jakich pomieszczeń,

– stan techniczny lokalu oraz ubytki / szkody, które zastaje nabywca nieruchomości,

– spisane liczniki mediów na dzień przekazania kluczy,

– co pozostawiamy w lokalu (sprzęty) oraz w jakim stanie są przedmioty. 

Bądźmy dokładni i skrupulatni przy sporządzaniu powyższego dokumentu. Tak naprawdę im więcej w nim zawrzemy tym lepiej dla nas. 

Najczęstsze problemy podczas sprzedaży nieruchomości.

Sprzedałem mieszkanie – ale co dalej? Jeżeli zrobiliśmy wszystko po naszej myśli możemy uniknąć niemiłych aspektów sprzedaży nieruchomości, w przeciwnym razie będzie nam ciężko znaleźć osobę zainteresowaną kupnem. W jakich przypadkach możemy mieć problem ze sprzedażą naszej nieruchomości? Najczęściej jest to kiedy posiadamy lokal o niepewnej lub zawiłej sytuacji prawnej lub mamy problem z eksmisją jednego z lokatorów (lub kilku) a mimo to nadal chcemy pozbyć się mieszkania. Po przedstawieniu takiej oferty liczba chętnych osób może się dramatycznie zmniejszyć a wiele osób może całkowicie wycofać się z chęci kupna takiego lokalu. Szybka sprzedaż mieszkania może stać się wtedy odległym marzeniem. 

Jak inni sprzedają takie nieruchomości? W jaki sposób udaje im się sprzedać kłopotliwe mieszkania? W podobnych przypadkach samodzielne próby sprzedaży takiego mieszkania mogą spełznąć na niczym a sam proces może znacznie się wydłużyć – od kilku miesięcy sięgając nawet kilku lat bezowocnych prób. Jak atrakcyjna nie byłaby oferta nie możemy zejść poniżej pewnej satysfakcjonującej nas oferty, poniżej której zwyczajnie będzie to nieopłacalne. 

Jeśli więc zależy nam na czasie, lub mamy problem ze sprzedażą pewnej kłopotliwej nieruchomości warto zainwestować w szybki skup mieszkań za gotówkę. Profesjonalna firma mająca wiele lat doświadczenia w branży w fachowy sposób dopilnuje sprzedaży, dokumentacji i wszelkich formalności ku zadowoleniu obu stron. 

No Comments

Post A Comment

Call Now Button