problematyczny-lokator-w-2022-roku

Czy lokatorzy powinni czuć się nietykalni? 2022

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał o problematycznym lokatorze. Co zrobić w sytuacji, gdy najemca od wielu miesięcy nie płaci za czynsz i rachunki? Jak poradzić sobie z młodymi ludźmi, którzy imprezują do późnych godzin nocnych i nie dbają o części wspólne nieruchomości? Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania bez konsekwencji? Na te oraz na wiele innych pytań odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

Mieszkanie do wynajęcia od zaraz!

Warto przeczytać Jak stać się inwestorem w crowdfundingu nieruchomościowym?

W internecie oraz w lokalnej prasie co chwilę pojawiają się nowe oferty wynajmu mieszkań, domów lub lokali użytkowych. Ich właściciele mają jednak ciężki orzech do zgryzienia, gdyż nie do końca wiedzą, czy osoba, która zechce podpisać z nimi umowę jest na tyle rzetelna i prawdomówna, że nie będzie w kolejnych miesiącach stwarzać problemów. Każdy bowiem słyszał o studentach niszczących mieszkania, o młodych ludziach urządzających imprezy do białego rana, jak i o rodzinach, które przez lata nie płaciły rachunków. Niestety trudno uniknąć tego typu sytuacji. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy lokatorzy nie wywiązują się z umowy.

Umowa najmu okazjonalnego a problematyczny lokator

Właściciele mieszkań mogą jeszcze przed wydaniem kluczy potencjalnemu zainteresowanemu, w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje mienie i interesy. W jaki sposób? Warto z najemcą podpisać umowę najmu okazjonalnego. Co to za umowa? Tego typu umowa zawarta jest na określony czas (np.: na rok, na dwa lata lub 10 miesięcy). Zawiera ona bardzo szczegółowe informacje o najemcach, jak i o zasadach, których ci powinni przestrzegać. Dodatkowo, do umowy najmu okazjonalnego, najemca ma obowiązek dołączyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się eksmisji, w którym to zobowiązuje się do opróżnienia i opuszczenia lokalu po zakończeniu umowy.

Czy można wyrzucić lokatora z mieszkania w 2022 roku?

Powinno zostać ono spisane wcześniej u notariusza i należy je jak najszybciej dostarczyć właścicielowi mieszkania. Do tego oświadczenia dołączone jest również oświadczenie właściciela lokum, który zobowiązuje się przyjąć najemcę w sytuacji, gdy ten straci dach nad głową. Tego typu rozwiązanie jest bardzo dobre. Sąd w przypadku otrzymania pozwu od właściciela, dysponuje wówczas rzetelnym dokumentem, iż najemca ma gdzie się udać po eksmisji z mieszkania wynajmowanego. Do tego posiada również zobowiązanie osoby trzeciej do jego przyjęcia. Ponadto, gdy właściciel informuje wcześniej potencjalnych najemców o tego typu rozwiązaniu, mają oni świadomość konsekwencji wynikających z podpisania umowy. Jeżeli z góry ktoś zakłada, iż nie zamierza płacić w terminie rachunków, to najprawdopodobniej nie zdecyduje się on na podpisanie tego typu umowy i na złożenie stosownych oświadczeń u notariusza.

Może cię zainteresować Co przyspiesza, a co opóźnia proces sprzedaży mieszkania?

Co grozi za wyrzucenie lokatora z mieszkania?

Warto zastosować powyższe kroki. Nie poleca się jednak samodzielnie wyrzucać lokatora z mieszkania, gdyż chroni go prawo. Szczególnie w okresie zimowym nie można wszcząć eksmisji wobec osób, które nie mają gdzie mieszkać. Warto o tym pamiętać zanim siłą właściciel zechce kogoś wyrzucić na bruk.

No Comments

Post A Comment

Call Now Button